Čo si všímať pri kúpe plastových okien?

ČLÁNOK 1

Preto treba trochu „vidieť cez dizajn“ ako sa hovorí. Ľudské uvažovanie je niekedy divné. Keď si človek kupuje auto (ktoré si mimochodom, väčšinou nekupuje na celý život), tak ho zaujíma na prvom mieste kvalita a je ochotný pár tisícok priplatiť. Keď si ale kupuje plastové okná (niekedy na celý život), vyhľadá v inzerátoch najnižšiu ponuku a o inej ani neuvažuje.

Iste ste počuli mená profilov, ako sú Salamander, Wymar, Rehau, Aluplast, Thyssen, KBE, Veka, Trocal a iné. Profily KBE a Veka, t.j. profily ktoré ponúka naša spoločnosť, sú v tzv. triede A, ktorá musí mať hrúbku vonkajších stien min. 3 mm, pričom taktiež musia spĺňať aj ďalšie prísne kritériá, aby bola zaručená ich vysoká kvalita. často vyrábané profily sú triedy B a C, ktoré sú finančne pre zákazníka prístupnejšie, ale kvalitatívne na nižšej úrovni (vonkajšia stena môže byť napr. 2,5 mm)

Aká je dobrá cena okna?

ČLÁNOK 2

Kvalita za rozumnú cenu. Veľmi obľúbený slogan mnohých inzerátov. Čo Vám povie? Vôbec nič. Kvalita ako aj rozumná cena sú relatívne, každý človek si pod týmito pojmami ľahko predstaví úplne iné hodnoty.

My Vám tu ponúkame náš racionálny názor. Pri Vašom rozhodovaní, by nemala byt prioritou najnižšia cena. Príliš nízke ceny skutočne nesvedčia o kvalite produktov. Plastové okná si nebudete kupovať na krátke obdobie, preto si asi ani nebudete môcť povedať: Nevadí, nevyšlo to, okná ani práca nie sú síce kvalitné ale o 2 roky si našetrím a kúpim si lepšie.

Ako sa prejaví nekvalitné okno?

ČLÁNOK 3

Ako už bolo povedané, každé nové okno vyzerá dobre, zákazník je šťastný, že vymenil staré, netesné drevené okná za lepšie. Postupne sa však objavia muchy, ktoré mu začínajú znepríjemňovať život. Po určitom čase okno sadne a treba presnejšie nastaviť kovanie (prítlak, pánty, atď.). Toto je normálne aj u kvalitných okien.

Lenže kým kvalitné hrubostenné okno s hrubými výstuhami zachováva svoju geometriu, tenkostenné okno sa do určitej miery deformuje. Stačí jeho deformácia o pár milimetrov a okno stráca nielen svoj vzhľad, ale hlavne svoju funkčnosť, nakoľko každé (aj kvalitné) kovanie sa dá nastavovať len v určitých medziach. K tomu môžete pripočítať strácajúcu účinnosť tesnenia a zistíte, že dôvod pre ktorý ste okná menili sa nenaplnil. Tieto problémy sa zvyčajne neprejavujú hneď, ale po určitej dobe.

Kde umiestniť fixné okná?

ČLÁNOK 4

Kým sa rozhodnete pre fixné neotváracie okno, premyslite si, či budete mať k nemu zvonku prístup, aby ste ho mohli v prípade potreby umyť. Takýto typ okien je vhodný najmä na prepojenie izby s balkónom, alebo na prízemie.

Prečo sa sklá rosia?

ČLÁNOK 5

Pri výmene starých okien za nové plastové sa občas vyskytujú sťažnosti užívateľov na rosenie alebo kondenzáciu vodnej pary na oknách, presnejšie na sklách okien za určitých klimatických podmienok. Tento jav je spojený predovšetkým so zmenou klimatických podmienok v miestnostiach v dôsledku podstatného zlepšenia tesnosti okien. Tento istý problém sa môže vyskytnúť aj v novostavbách, nakoľko nové, kvalitné plastové okná sa vyznačujú podstatne zlepšenou tesnosťou. Rosenie skiel vzniká najmä pri nízkych teplotách v exteriéri. čím je vyšší rozdiel teploty medzi exteriérom a interiérom, tým pri nižšej povrchovej teplote skla nastáva prirodzený fyzikálny jav - kondenzácia vodných pár. čím je nižšia výmena vzduchu, tým je vyššia relatívna vlhkosť vnútorného vzduchu v zimnom období. Celé orosovanie nie je dôkaz nekvality okna, ba práve naopak, v mnohých prípadoch je to dôkaz kvality dobre tesniaceho okna. Spôsob zamedzenia vzniku a kondenzácie vlhkosti na povrchu skla je daný možnosťou eliminácie rizikových faktorov, ktoré kondenzáciu najčastejšie spôsobujú.

Patria sem:

  • nesprávne a nedostatočné vetranie
  • vysoká produkcia vodných pár v interiéri (varenie, vlhkosť múrov v novostavbách)
  • prerušované kúrenie s vysokým poklesom teplôt
  • nevhodný spôsob prúdenia vzduchu v miestnosti

Správne vetranie je zvlášť dôležité pri nových kvalitných oknách. V zime vetráme dokorán otvoreným oknom päť až desať minút. Pri takomto vetraní dôjde k rýchlej výmene vzduchu a zároveň nedôjde k ochladeniu stien, ako sa to deje pri celodennom mierne pootvorenom okne. Ak budeme takto vetrať ráno, ale najmä večer pred spaním, tak odstránime náš problém, ktorým je orosovanie okien. Večerné vetranie je dôležité najmä preto, lebo počas noci dochádza prirodzeným vydychovaním k zvýšeniu vlhkosti v byte, čo je problém hlavne malých panelákových izieb. čiastočne je možné problém eliminovať aj usmernením prúdenia teplého vzduchu z vyhrievacieho telesa do priestoru medzi zasklením a záclonou. Všeobecne platí, že ťažké záclony, široké parapety a žalúzie situáciu zhoršujú. Riešenie pre orosené okná je veľmi jednoduché: vetrať dokorán otvoreným oknom, krátko najmä v zimnom období. Nie je dôležité vetrať veľa, ale vetrať účinne.

Salamander logo
Gealan logo
Aliplast logo
Ponzio logo
Maco logo
Roto logo

Zaoberáme sa predajom a montážou plastových a hliníkových okien a dverí, interiérových dverí a ich originálnych doplnkov, parapetov a kompletnej tieniacej techniky.

kp-plast@orangemail.sk

Bratislavská 82, 900 24 Veľký Biel